Zajímavosti

Speciální klávesnice pro ženy

25. března 2011 v 18:47
Speciální klávesnice pro ženy
Lesk na rty místo Enter? Krásné!

VELKÁ LVÍ LÁSKA... Byli 21 let spolu. Když umíral, ležela Shiba vedle něho...

24. března 2011 v 16:29
Lev a lvice - Juma a Shiba - 2
Lvice Shiba trávila hodiny u svého umírajícího kamaráda, než ho ošetřovatelé z pittsburské zoo utratili. Strávili spolu celý život a jejich lásku mohl vidět každý.
Nyní je ale lví král Juma mrtvý a jeho královna Shiba si musí zvykat na život na vlastní pěst. To vše po 21 letech společné blaženosti. Juma, pýcha pittsburské zoo, zemřel poté, co ho dohnala kočičí demence.
Lev a lvice - Juma a Shiba - 5
Jumova smrt následovala sotva pár týdnů potom, co přestal jíst. V jeho poslední dny, kdy už nejedl vůbec nic, ležela Shiba po jeho boku.
Vedoucí ošetřovatelka Kathy Sutherlandová řekla: "Když jste sledovali Jumu a Shibu, připomínali starý manželský pár. Byli stále spolu. V noci spali na jednom místě, kde se choulili k sobě.
Lev a lvice - Juma a Shiba - 6

Shiba, která je jen o rok starší než Juma, vypadá, že zvládne život sama. "Myslím, že cítila, že Juma není v pořádku," řekla Kathy Sutherlandová.
Lev a lvice - Juma a Shiba - 1
"Několik dní před tím, než zemřel, trávila hodiny v jeho blízkosti. Pár dní po smrti lvího přítele vypadala úplně roztržitě," dodala. Juma byl jedním z nejoblíbenějších zvířat v zoo vůbec. Zatímco ostatní zvířata se návštěvníkům vyhýbala, on chtěl být viděn.
Lev a lvice - Juma a Shiba - 7
"Juma sedával bez hnutí a díval se na návštěvníky. Nechal se vyfotit a čas od času zařval, aby všichni věděli, že toto je jeho území," přidala k dobru Sutherlandová. Lev africký dorazil do pittsburské zoo v roce 1990, kdy mu byl pouhý rok. Přivezli ho od soukromého chovatele v Ohiu.
Lev a lvice - Juma a Shiba - 3
"Juma byl na obtíž svému okolí, stále unikal z výběhu," tvrdí ošetřovatelka. Shiba se do zoo dostala rok před Jumou. "Vzhledem k tomu, že byli oba mladí, tak jsme je chtěli dát dohromady. Zpočátku byli opatrní, ale potom si našli k sobě cestu, řekla Sutherlandová.
Lev a lvice - Juma a Shiba - 4 V divočině je vůdcem samec, ale Shiba měla silnější osobnost. Nejprve na Jumu tlačila, ale nakonec se stala submisivní a nechala Jumu aby vládnul.

Údajný vrah Aničky Ota T. zemřel!

23. března 2011 v 15:07
Ota T. zemřel ve středu ráno v nemocnici na následky sebevražedného pokusu

Ota T. (41) dnes ráno zemřel! Muž obviněný ze znásilnění a vraždy Aničky Janatkové (†9), který se v pondělí nad ránem pokusil ve své cele o sebevraždu, zemřel v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Blesk.cz o tom informovala mluvčí nemocnice Jitka Zinke.
Otakar T. se v pondělí nad ránem v cele své vazební věznice na pražském Pankráci pokusil o sebevraždu oběšením. Před třetí hodinou ranní ho našel dozorce, který přivolal lékařskou pomoc. Ta ho po resuscitaci převezla do nemocnice ve Střešovicích.
Tam byl Ota T. napojen na přístroje, které ho udržovaly při životě. Jeho stav byl od počátku vážný, v úterý pak mluvčí nemocnice řekla, že je kritický. Ota T. zemřel ve středu ráno.
Otakar T. je jediným obviněným v případu smrti Aničky Janatkové, která byla nezvěstná od 13. října loňského roku. Tělo dívky policie našla ve středu 16. března v pražské Troji, pár hodin poté Otu T. zatkla v Mostě. Analýza DNA potvrdila, že se skutečně jedná o ostatky Aničky. Ve čtvrtek byl muž, který byl v minulosti osmkrát trestán za majetkovou trestní činnost, obviněn ze znásilnění a vraždy Aničky.
V pátek odpoledne na něj soudce Petr Fassati z Obvodního soudu pro Prahu 8 uvalil vazbu. Na Pankráci byl do pondělí. V cele se nad ránem pokusil o sebevraždu. Oběsil se na teplácích, které přivázal ke konzole na WC.
Ota T. sdílel celu s jiným spoluvězněm, také jeho přítomnost měla pomoci sebevraždě obviněného předejít. Podle vězeňské služby byl od začátku pod přísnějším dozorem. Jakékoli pochybení odmítla.
Otakar T. zanechal dopis na rozloučenou. Ke znásilnění ani k vraždě Aničky Janatkové se v něm nepřiznal.
Odborníci předem varovali, že je možné, že se Ota T. o sebevraždu pokusí. Psychologové ho hodnotili jako klidného a chladnokrevného člověka, vysoce inteligentního s psychopatickými sklony.

Oběsil se na teplácích, v dopise se nepřiznal

Jediný obviněný Otakar T. se v pondělí ve své cele pokusil o sebevraždu. Oběsil se na teplácích. Ve středu ráno mluvčí střešovické nemocnice potvrdila, že zemřel. Sebevrah po sobě zanechal dopis na rozloučenou, k činu se v něm ale nepřiznal.
Anička Janatková zmizela v říjnu. Její zdrcení rodiče si prožili téměř půlroční peklo. Žili v nejistotě a nevědomosti. Žije, nežije? Konečný ortel přišel až 16. března, kdy policie nalezla v Troji zakopané tělo. Testy DNA potvrdily, že šlo o Aničku. Ota. T byl ještě toho dne zatčen.

Deset nejoblíbenějších plemen v Česku

22. března 2011 v 18:59
Chystáte se pořídit pejska a nevíte, jakého vybrat? Nejdříve si musíte ujasnit, zda chcete hlídače na ochranu domu, pejska na mazlení, nebo šampiona na výstavy. Nepodléhejte žadonění dětí - pokud psa nechcete vy, tak ho dětem nedovolujte!
Spousta zodpovědnosti totiž připadne na nás. Pejsek může děti po čase přestat bavit a budeme to my, kdo se bude o něho starat a chodit s ním na procházky. Připravme se na také na to, že jídlo, hračky a návštěvy veterináře nejsou zadarmo.
A na jaké další otázky si musíme odpovědět? Chceme psa, aby s námi chodil na dlouhé výlety nebo jenom na menší procházky? Malého, středního, nebo velkého? Jakou srst má mít? Má být jednoduchá na péči nebo máme dostatek času na její péči? Chceme rodinného psa, který bude vycházet s dětmi?
Když si na tyto otázky odpovíte a budete mít představu, kolik času chcete psovi věnovat a co od něho přesně očekáváte, prostudujte si vlastnosti jednotlivých plemen a začněte vybírat. Žebříček deseti psích plemen, která Blesk představuje, tvoří nejpopulárnější plemena podle Národního registru majitelů psů. Více se o plemenech dozvíte na www.svetpejsku.cz nebo na www.hafici.cz.

1. Německý ovčák

Německý ovčák.
Cena: s PP od 3000 Kč, bez PP od 500 Kč
Charakteristika: Služební pes, hlídač, společník. Neexistuje všestrannější pracovní plemeno, než je německý ovčák. Má dobrý čich, nadprůměrnou inteligenci, schopnost rychle reagovat, vynikající pozornost.Většina zástupců tohoto plemene má navíc vyrovnanou a dobrosrdečnou povahu.
Pro koho je vhodný: Tito velmi houževnatí a energičtí psi se hodí k lidem, kteří se chtějí svému psu hodně věnovat. Německý ovčák je známý svou inteligencí, má vlohy pro jakýkoli výcvik. Známá je také jeho vytrvalost. Tento pes se často používá jako pracovní pes pro různé účely. Je to také pes vhodný do rodiny. Jestliže je německý ovčák dobře vychován, vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Ovšem k neznámým návštěvníkům je nedůvěřivý. Od přírody je tento pes vázán na své teritorium, takže nemá tendenci utíkat.
Pohyb: Tento pes stále vyžaduje pohyb, který mu musíme v dostatečné míře poskytnout. Ideální pro jeho kondici jsou dlouhé procházky nebo nějaké zaměstnání, kde se bude realizovat jeho chuť do práce.
Nemoci: Při moc rychlém vývinu se stává, že jim pomalu tvrdnou kosti a může vzniknout křivice. Německý ovčák se proto musí vhodně krmit a nesmí se přetěžovat. Často se vyskytuje artritida kloubů, oční choroby, nemoci žaludku a střev.

2. Jezevčík

Jezevčík.
Cena: s PP od 2500 Kč, bez PP od 1000 Kč

Charakteristika: Lovecký pes, společník. Jeho povaha je velmi přátelská, věnujeme-li mu dostatek pozornosti, velmi si toho váží, někteří jedinci proto špatně snášejí samotu. Jezevčíci jsou známí svou vlastností získat si srdce lidí.
Pro koho je vhodný: Pro starší lidi i do rodiny s dětmi. Jezevčíci se dobře snášejí s ostatními psy, nemají problém ani s dětmi. Většinou mají velmi pronikavý hlas, kterým se snaží protivníka zastrašit. Jsou to výborní hlídači, stoprocentně oddaní svému pánovi. Jezevčík bývá jako štěně svéhlavý a dominantní, a proto potřebuje důslednou výchovu.
Pohyb: Jezevčíci mají rádi dlouhé procházky, většinou také milují vodu a plavání.
Nemoci: Kvůli svým dlouhým zádům jsou náchylní k obrně. Příznaky nemoci postupují od nenápadné ztuhlosti až k úplnému ochrnutí zadní části těla.

3. Jorkšírský teriér

Jorkšírský teriér
Cena: s PP 5000 Kč, bez PP 3500 Kč

Charakteristika: Toto plemeno vyniká oddaností ke svému pánu, k cizím lidem je však většinou zpočátku nedůvěřivý. Jedná se o velmi živé a temperamentní plemeno, je zvídavý, bystrý, ostražitý i samostatný, někdy však bývá poněkud tvrdohlavý. Na jeho postavu a velikost se jedná o velmi statečného a nebojácného psa.
Rád se učí novým věcem a hraje si, vyniká svou inteligencí a přizpůsobivostí. Jedná se o velmi společenského pejska, který miluje svou rodinu a problém nemá ani s ostatními zvířecími členy domácnosti. Projevená bázlivost, která se u některých jedinců vyskytuje, je důsledkem nedůsledné výchovy, kterou tento pes nutně potřebuje, protože má sklony k rozmazlenosti.
Pro koho je vhodný: Je ideální do bytu jako společník pro osamělé lidi i do rodiny s dětmi nebo pro alergiky (jeho struktura srsti je podobná lidským vlasům a nelíná). Péče o srst je však poměrně náročná, je potřeba ji zastřihovat a upravovat do fazonky, také pravidelně česat, aby se netvořily žmolky.
Pohyb: Kratší procházky mu stačí, tempem se přizpůsobí pánovi Je to kurážný, zvědavý, čilý, sebevědomý, veselý a společenský pes, který se nebojí ani větších psů.
Nemoci: Nejčastějšími chorobami jsou záněty očí a záněty dásní. Nutná je pravidelná a svědomitá péče o chrup.

4. Labradorský retrívr


Labradorský retrívr.
Cena: s PP od 8000 Kč, bez PP od 1500 Kč
Charakteristika: Labradorský retrívr je povahou veselý a velmi čilý a živý pes. Má vynikající čich, a je velice horlivým milovníkem vody. Je přizpůsobivý, oddaný a věrný společník. Je velmi inteligentní a poslušný, se silnou vůlí svého pána těšit. Je od přírody vlídný a přátelský, bez známek útočnosti nebo nepatřičné plachosti.
Pro koho je vhodný: Hodí se zejména do rodiny s dětmi a je vhodný i pro začátečníka. Svému pánovi a celé své lidské rodině je oddaný, ke všem členům laskavý a pozorný, má snahu dělat svému majiteli radost a zavděčit se mu. Je to velmi společenský, přátelský pes, miluje společnost člověka. K cizím lidem je také přátelský a klidný, stejně jako k ostatním psům. Jako u každého jiného plemene je však nutná výchova a minimálně základní výcvik poslušnosti.
Pohyb: Labradorský retrívr potřebuje mnoho pohybu, který bychom mu měli dopřát. Tito psi také milují vodu, a velice rádi plavou.
Nemoci: Velmi rádi jedí a tak mají sklon k lenivosti a také k obezitě. Objevuje se i dysplazie kyčelních kloubů a epilepsie.

5. Čivava

Čivava
Cena: s PP od 8000 Kč, bez PP 4500 Kč
Charakteristika: Čivavy jsou svéhlavé, inteligentní, odvážné, citlivé a hravé. Přilnou většinou silně k jedné osobě.
Pro koho je vhodný: Ideální do bytu, ovšem nehodí se do rodiny s malými dětmi, které by jej považovaly za hračku. Hodí se spíše do jednočlenné ženské domácnosti, jsou dost křehké a při opatrování potřebují jemné zacházení. Čivavy jsou společenská zvířata a soužití s jinými psy nebo i kočkami je zpravidla bezproblémové. Tohoto psa můžeme brát všude s sebou a jeho potrava nezatíží náš rozpočet.
Pohyb: Protože jsou čivavy tak malé, mají dostatek pohybu doma. Jsou schopny se naučit chodit na kočičí WC. Toto plemeno je citlivé na zimu, vlhkost a průvan a za deštivého počasí není kabátek nebo pláštěnka žádným přebytečným luxusem.
Nemoci: Revmatismus, onemocnění srdce

6. Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes
Cena cca: s PP od 10 000 Kč, bez PP od 4500 Kč
Charakteristika: Tento pes je vynikajícím přítelem svého pána i jeho rodiny a současně i odvážným hlídačem, který ale v nikom nebudí hrůzu. Má vyrovnanou a klidnou povahu a miluje děti, které bedlivě střeží před každým nebezpečím. Je to také nadprůměrně bystrý a inteligentní pes a je stále dobře naladěný.
Pro koho je vhodný: Do rodiny s dětmi, nejlépe k domu se zahradou, do městského bytu se nehodí. Potřebují totiž prostor a navíc díky své silné a huňaté srsti dávají přednost celoročnímu pobytu venku. Je třeba pravidelně pečovat o jejich srst (alespoň 1x týdně rozčesat) a v období růstu jim poskytnout kvalitní stravu. Potřebují dobrou výchovu a základní výcvik. Jsou to velmi společenští psi, kteří potřebují trávit se svým pánem a jeho rodinou mnoho času, proto se nehodí pro celodenní pobyt v kotci.
Pohyb: Tito psi nejsou přemrštěně nároční na množství pohybu, ale bez možnosti volně se proběhnout ve volné přírodě nebudou šťastní.
Nemoci: Jedná se o zdravé plemeno, v některých případech mohou trpět dysplazií kyčelních kloubů

7. Malý knírač

Malý knírač.
Cena cca: s PP od 6000 Kč, bez PP od 2500 Kč
Charakteristika: Je to chytrý, společenský pes, hezky se chová k dětem. Není agresivní ani plachý, ale jinými psy se rád nechá zlákat ke rvačce. V okruhu rodiny si svého pána obvykle vybírá sám, a bývá na něm citově velmi závislý. K cizím lidem se chová velmi zdrženlivě a nedůvěřivě.
Pokud se pes již ve štěněčím věku seznámí s kočkou nebo jinými domácími zvířaty, bývá obvykle soužití bez problémů. Malý knírač je elegantní pes, který má však v sobě mnoho temperamentu. Proto je při jeho výchově nutná důslednost.
Pro koho je vhodný: Vynikající společník pro aktivní seniory, vychází velmi dobře i s dětmi.
Péče o srst vyžaduje pozornost - jednou týdně vyčesávat kartáčem a dvakrát do roka vyžaduje trimování (vyškubávání staré srsti).
Pohyb: Tento pes má velmi mnoho energie a potřebuje dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. V kondici jej udrží dlouhé vycházky nebo volný pohyb v přírodě. Pro knírače je vhodný i výcvik na cvičišti, kde se pes výborně zaměstná a vybije si svou energii. Výcvik však vzhledem k jeho tvrdohlavosti vyžaduje mnoho trpělivosti.
Nemoci: Knírači nejsou zatíženi žádnou vážnější vrozenou vadou, poměrně odolní jsou i vůči běžným psím nemocem.

8. Zlatý retrívr

Zlatý retrívr.
Cena cca: s PP 7000 Kč, bez PP 3000 Kč
Charakteristika: Zlatý retrívr je poslušný a inteligentní pes, přátelský, mírný, přítulný, má vrozené vlohy pro plnění různých úkolů. Je laskavý, důvěřivý i sebejistý. Zároveň však také citlivý, ostražitý a snadno vycvičitelný. Zlatí retrívři mají vyrovnanou povahu, a tak se používají jako terapeutičtí či asistenční psi.
Pro koho je vhodný: Vynikající pes do rodiny s dětmi, ale v podstatě je atraktivním a přitažlivým společníkem pro každého. Má schopnost získat si srdce lidí, k dětem je velice trpělivý.
Pohyb: Zlatý retrívr potřebuje dostatek pohybu a dlouhé procházky. Svou aktivitou jsou předurčeni pro spoustu činností. Vychovávají se poměrně snadno, pro svého pána se snaží udělat maximum k jeho spokojenosti.
Nemoci: Pro svou velikost mají sklon k dysplazii kyčelních kloubů, nadváze, zánětům střev a očí. Ve stáří často přicházejí o sluch.

9. Německý ohař

Německý ohař.
Cena cca: S PP 3500 Kč, bez PP 1000 Kč
Charakteristika: Německý ohař je nejuniverzálnější ohař s vynikajícími loveckými vlastnostmi - s výborným nosem, s vlohami pro aportování, ochotně pracuje na suchu i ve vodě. Ohař je velmi inteligentní a učenlivý. Ohař má spolehlivou a vyrovnanou povahu, netrpí nervozitou a není náladový, je ideálním psem do nepohody. Tento pes není agresivní, rozumí si s ostatními zvířecími členy domácnosti, je však potřeba myslet na jeho vrozené lovecké pudy.
Pro koho je vhodný: Zejména do sportovně založených rodin. Po svém pánovi je nejvíce nakloněn dětem. Je to elegantní a všestranný pes, v současné době je nejčastěji využíván k lovu, ale je také dobrým společníkem.
Pohyb: Ohař potřebuje hodně pohybu, je velmi inteligentní, rychle a rád se učí povely i rozkazy. Je předurčen ke stoprocentní souhře se svým pánem. Výchova musí být důsledná a laskavá. Vyniká v loveckých dovednostech.
Nemoci: Má určité sklony k onemocnění kloubů, zejména artróze.

10. Kavalír King Charles Španěl

Kavalír King Charles španěl.
Cena cca: s PP 10 000 Kč, bez PP 4500 Kč
Charakteristika: Tento malý španěl je především psem společenským, ale díky svým schopnostem a vlastnostem se hodí téměř pro každého. Má velmi poddajnou, tvárnou a přátelskou povahu, je přítulný, milý a oddaný. Velmi přilne ke svému pánovi a rodině, je trpělivý a shovívavý k dětem. S jeho výchovou nebývají žádné problémy. Jeho zvyk žít ve smečce mu dnes vyplňuje rodina, se kterou je rád v úzkém kontaktu. Je to přátelský pes bez sklonu k agresivitě.
Pro koho je vhodný: Vynikající společník pro seniory, ale i do rodiny s dětmi, hodí se do bytu. Výborně se snáší i s dalšími zvířaty v rodině. Srst kavalíra je třeba cca 1x týdně vykartáčovat,
Pohyb: Co se týče pohybu, přizpůsobí se svému pánovi. Může být jak »gaučový« psík, tak výborný sportovec, který zvládne i dlouhé výlety a agility.
Nemoci: Onemocnění srdce, dysplazie kyčelního kloubu, choroby očí.

Radiace z Fukušimy dorazila do Evropy!

22. března 2011 v 18:31
Z Fukušimy 1 hrozí stálé nebezpečí
Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny dorazil přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci částice zaznamenali na Islandu.
Lidé tím ale podle jaderných exprtů nijak ohroženi nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí. Částice putující severní polokoulí sleduje síť monitorovacích stanic, které zaznamenaly zvýšenou radioaktivitu oproti normálu. Její hodnoty jsou ale prý příliš nízké na to, aby měly negativní vliv na lidi.

Radiace prý Evropany neohrozí

"Je to jen otázka dní, než se nad severní hemisférou (částice) rozpustí. V celé Evropě nebudou ohledně lidského zdraví vzbuzovat žádné obavy," sdělil podle agentury Reuters Andreas Stohl z norského institutu pro výzkum atmosféry.
Síť monitorovacích 63 stanic ve světě, které sledují výkyvy radioaktivity například kvůli dohledu nad porušováním zákazu jaderných pokusů, provozuje Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO), která je pod patronací OSN a má sídlo ve Vídni. 15 z těchto stanic také zaregistrovalo radioaktivní spad z elektrárny Fukušima 1 a jako první v Evropě byla ta, která je umístěna v islandské metropoli Reykjavíku.
Už když se částice dostaly poprvé na území USA, a to v Kalifornii, měly hodnotu pouhé milióntiny dávky, kterou člověk normálně absorbuje za celý svůj život ze svého okolí, tedy například z kamenů, cihel nebo slunce.
A francouzský úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které by nyní mohly dorazit i do Francie, budou tisíckrát až desettisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu na Ukrajině.

Fascinující snímky Měsíce, který byl Zemi nejblíže za 18 let

20. března 2011 v 16:47
Fascinují pohled se naskytl o sobotní noci všem, kteří obrátili svůj zrak k obloze a měli to štěstí, že nebylo právě zataženo. Měsíc tak, jak jej známe, "zmizel" a místo něj na obloze visel obrovský zářící kotouč zvaný Superměsíc. O uplynulé noci bylo totiž možné spatřit největší úplněk za 18 let. Lausanne (Švýcarsko)
Lausanne (Švýcarsko)

Třešť v České republice
Třešť v České republice

Oběžná dráha Měsíce je vejčitého tvaru, proto čas od času nastane fáze, kdy je Měsíc nejblíže Zemi (v periapsidě) nebo nejdále (v apoapsidě).

Protože se velikost oběžné dráhy Měsíce trochu mění, periapsida není vždy ve stejné vzdálenosti, píše server National Geographic. V sobotu byl Měsíc vzdálen od Země jen 356 577 kilometrů. Střední vzdálenost Měsíce od Země je přitom 384 403 kilometrů. Zvláštností je, že v momentě, kdy byl nejblíže, právě vstoupil od úplňku. To se stalo naposledy v březnu roku 1993.
Berlín (Německo)
Berlín (Německo)

Washington (USA)
Washington (USA)

Somerset ve Velké Británii
Somerset (Velká Británie)

Takzvaný Superměsíc může kvůli silnější gravitaci mezi Sluncem a Zemí ovlivňovat seismickou aktivitu. Podle vědců ale neexistuje žádný důkaz, že by přiblížení Měsíce způsobilo zemětřesení a následnou tsunami v Japonsku. Byl totiž podle nich v tu dobu ve své běžné vzdálenosti od Země.
Havana(Kuba)
Havana (Kuba)

New York (USA)
New York (USA)

Gainesville (USA)
Gainesville (USA)

Oblíbený lední medvěd Knut uhynul z neznámých důvodů v berlínské zoo

20. března 2011 v 15:06
Lední medvěd Knut, hvězda berlínské zoologické zahrady, v sobotu uhynul. Oznámila to agentura DPA s odvoláním na sdělení zoologické zahrady.
Lední medvěd Knut v berlínské zoo.

Ošetřovatel medvědů Heiner Klös podle DPA uvedl, že čtyřletý Knut se náhle zhroutil do vody ve výběhu ledních medvědů a následně se zjistilo, že je mrtev. Příčina jeho smrti je dosud nejasná.
Knutově náhlému úmrtí přihlíželo 600 až 700 návštěvníků zoo. Jeho smrt velmi zarmoutila všechny ošetřovatele. "Bylo to naše dítě," řekla podle agentury AP jedna z nich.
Když se zpráva o Knutově smrti rozšířila po městě, dorazilo do zoo mnoho jeho zarmoucených fanoušků. Starosta Berlína Klaus Wowereit označil smrt populárního ledního medvěda za "hroznou".
Knut se narodil 5. prosince 2006, jeho matka, medvědice Tosca, ho ale po porodu odmítla, a tak ho musel krmit ošetřovatel kojeneckou lahví. Medvídkův pohnutý osud a roztomilý zjev z něj učinily miláčka celého národa a Německo prožívalo doslova "knutománii".
Mládě ledního medvěda jménem Knut v berlínské zoo
Knut ještě jako mládě v berlínské zoo

Rozpustilé hrátky s ošetřovatelem přilákaly do zoo v centru německé metropole davy nadšených návštěvníků, které ochotně platily nemalé částky za nejrůznější suvenýry s podobiznou medvíděte.

Hrozí Černobyl č. 2: Uniká nebezpečné množství radiace

17. března 2011 v 16:36
Helikoptéry nabírají tuny vody, zatím je to jen oddalování jaderné katastrofy...
Podle jaderných expertů se situace v japonské elektrárně Fukušima začala zcela vymykat kontrole. V bazénu s vyhořelým palivem již není žádná voda. Hrozí silné silné zamoření radiací! Přehřívá se i třetí reaktor, který obsahuje smrtící plutonium! Britský expert vyhlásil, že Fukušima je druhý Černobyl.
Japonci a s nimi celý svět sledují kritickou situaci ve čtvrtém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I. Při zemětřesení byl sice odstaven, ale od té doby v něm vypukly dva požáry a voda ve zdejším bazénu s vyhořelým palivem se podle některých informací zcela vypařila.
A co víc, Japonci poprvé připustili únik většího množství radiace. Stanice NHK s odvoláním na japonské ministerstvo vědy uvedlo, že v zóně do 30 kilometrů člověk po šesti hodinách pobytu v zóně absorbuje tolik záření, kolik je uváděno jako bezpečná hodnota na celý rok.

Helikoptéry nestíhají

V bazénu s vyhořelým palivem již není voda a propadla se střecha, Kryty na ostatních reaktorech jsou poškozené. Předcházející pokusy o kropení požárů roztokem kyseliny borité z vrtulníků ve středu selhaly. Helikoptéry nešlo kvůli vysoké radiaci použít.
Ve čtvrtek se nad Fukušimu ale armádní helikoptéry Chinook CH-47 s vodou a kyselinou boritou vrátily. Čas letu nad reaktory je ale omezen na 40 minut. Každá posádka navíc může uskutečnit maximálně 10 přeletů, aby nedostali nebezpečnou dávku radiace.
Podle japonské televize uskutečnily helikoptéry již 5 přeletů. Potřeba jich je ale minimálně 100 hned za sebou. Jejich operaci ale komplikuje silný vítr. Není jisté, zda voda skutečně padá na rozpálené části reaktorů.
Selhal i pokus japonských policistů podpořit chlazení reaktoru vodním dělem. Kvůli vysoké radiaci v okolí se musela jednotka stáhnout. Zvýšenou úroveň radiace u cestujících z Japonska zaznamenali už i jiné země. Tchaj-wan zaznamenal zvýšené hodnoty záření u 25 lidí a Jižní Korea i Malajsie u tří.

Je to druhý Černobyl, oznámil britský expert

Britský expert na jadernou bezpečnost profesor Williams upozornil, že chladění reaktoru mořskou vodou není nejvhodnější způsob. Je to prý spíš jen psychologický krok k uklidnění lidí. "Ve skutečnosti je to druhý Černobyl," dodal profesor Williams.
S tím souhlasí i hlasy z francouzské strany. Příštích 48 hodin má být podle Francouzů rozhodujících a ohledně vývoje nejsou optimisty. Drama se odehrává i uvnitř elektrárny. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii bylo od začátku jaderné pohromy v elektrárně zraněno 23 lidí, 21 bylo koontaminováno radiací.
Japonská vláda se snaží situaci podle mnohých spíše zlehčovat, aby nevypukla masová panika. Podle zpráv serveru ihned.cz, který cituje japonské televize, již následky stresu a únavy podlehlo v evakuačních centrech 15 lidí. Svět vyzývá Japonsko, aby o havárii informoval přesně. Čínská vláda vyzvala Japonsko, aby o vývoji v elektrárně a nebezpečí radiace podávalo "okamžité a přesné" informace. Česká filharmonie a čeští občané se vrátili ve čvrtek ráno do republiky speciálem, který pro ně vyslala vláda.
Do akce se zapojily také speciální cisterny a vodní děla, která reaktory kropí mořskou vodou ze země. Na žádost japonské vlády od čtvrtka dochází k intenzivnímu ochlazování třetího a čtvrtého reaktoru. Třetí reaktor, ve kterém rychle stoupá tlak, obsahuje na rozdíl od ostatních reaktorů i vysoce nebezpečné plutonium.

Prima Love

13. března 2011 v 20:04
Já jsem se jako blbá těšila na ten nový program prima love, každý den jsem to zkoušela instalovat jestli se to tam neobjeví a nakonec mi to nejde vůbec naladit. :-( Těšila jsem se že se budu dívat na zoufalé manželky, ošklivku Katku, super drbnu, rodinný pouta, GLEE atd... A nakonec mi to nejde :-( A co Vám jde to naladit nebo taky Vám to nejde?

Japonsko postihla největší katastrofa od konce války. Mrtvých až 11 tisíc

13. března 2011 v 19:49
Páteční mohutné zemětřesení a tsunami způsobilo Japonsku největší katastrofu od druhé světové války. V neděli to řekl premiér země Naoto Kan. Podle policie může být mrtvých jen v nejhůře postižené prefektuře Mijagi až jedenáct tisíc.

Ostrov Honšú, největší z japonského souostroví, s plochou 230 500 kilometrů čtverečních odpovídá rozloze Velké Británie, se posunul o 2,4 metru. Zemská osa pak byla vychýlena o nejméně 10 centimetrů. Nadále hrozí výbuch jaderné elektrárny Fukušima.
"Toto zemětřesení a tsunami a rovněž situace okolo jaderných bloků přinesly zřejmě nejtěžší útrapy od těch, které jsme zažili během padesáti let po druhé světové válce. Zda je překonáme, to závisí na každém z nás," prohlásil premiér Kan.

Jak pomoci Japoncům
Česká pobočka Armády spásy informovala Novinky, že kvůli katastrofě v Japonsku otevřela sbírku na pomoc obětem. Výtěžek předá pobočce Armády spásy v Japonsku. Přispět lze zasláním SMS zprávy ve tvaru DMS ARMADASPASY na číslo 87 777 nebo převodem peněz na účet sbírky 475 335 533/0300, variabilní symbol 222.
Sbírku zahájil také Český červený kříž. Jeho složky již od pátku operují přímo v terénu, informoval Novinky. Dary mohou zájemci směřovat na účet 222826/5500, variabilní symbol 999.

Čtvrt miliónu lidí připravily živly o domovy. Po zemětřesení z pátku následovalo více než 140 dalších otřesů, které pokračovaly i v neděli. Nespočet mělo sílu 6 stupňů Richterovy škály.
V postižených oblastech se v obchodech a na čerpacích stanicích tvoří fronty. Statisíce domácností jsou bez proudu. Nadále hrozí výbuch v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde se v sobotu zřítila část budovy. Přehřívají se tam dva reaktory, které odborníci ochlazují mořskou vodou. [celá zpráva]
Americký list Los Angeles Times upozornil, že ale ani zemětřesení neotřáslo vybraným chováním Japonců.
Japonské úřady sdělily, že také na jaderné elektrárně Onagawa byl vyhlášen stav pohotovosti v důsledku zvýšené radioaktivity v oblasti elektrárny.

Japonci oplakávají své mrtvé.

Japonci oplakávají své mrtvé.


S vyprošťováním mrtvých pomáhají záchranářům i vojáci.

S vyprošťováním mrtvých pomáhají záchranářům i vojáci.


Vlna tsunami zanesla do ulic měst i letadla.

Vlna tsunami zanesla do ulic měst i letadla.


Japonci opouštějí se slzami v očích své zničené domy.

Japonci opouštějí se slzami v očích své zničené domy.


Toto bylo ještě v pátek ráno prosperující město Minami Sanriku.

Toto bylo ještě v pátek ráno prosperující město Minami Sanriku.


Mrtvých v Japonsku stále přibývá.

Mrtvých v Japonsku stále přibývá.


Solidarita Japonců se starými spoluobčany je obdivuhodná.

Solidarita Japonců se starými spoluobčany je obdivuhodná.


Ulice japonských měst připomínají obří skládku.

Ulice japonských měst připomínají obří skládku.


Japonská města u pobřeží vypadají jako měsíční krajina.

Japonská města u pobřeží vypadají jako měsíční krajina.


Evakuace lidí z okolí atomové elektrárny Fukušima.

Evakuace lidí z okolí atomové elektrárny Fukušima.
*novinky.cz*
 
 

Reklama