Jak jsem poznal vaše Přátele

4. února 2012 v 19:35 |  Favourite Movies
Parta kamarádů žije na Manhattanu v New Yorku. Rádi společně navštěvují jeden podnik za účelem konzumace nápojů, je mezi nimi sukničkář, pedant se sklony nudit okolí svou prací a poměrně otravná ženská. O jakém seriálu mluvíme?

Třeba si myslíte, že je řeč o Přátelích, ale někoho možná napadlo Jak Jsem Poznal Vaši Matku. Ano, dva legendární sitcomy mají mnoho společného. Tvůrci HIMYM si od Friends vypůjčili mnoho atributů postav, situací a dějových linií. Pojďme si je společně projít, od významnějších po drobné poznatky.

How are you doin'?

Podobnost postavy Joeyho a Barneyho je vyloženě do očí bijící. Jejich trumfem je rychlé a účinné balení holek, čehož dosahují nekalými metodami. Dalo by se říct, že tvůrci HIMYM vzali Joeyho, trošku ho upravili a v podstatě dotáhli k dokonalosti. Množství balicích technik, které jsme v seriálu zřeli, je s Friends nesrovnatelný. Oba pánové se samozřejmě liší: zatímco Joey je herec se sklony sníst všechno, na co přijde (navíc mnohdy chudý), Barney si potrpí na své obleky a tomu odpovídá i jeho peněženka.

Nudní patroni

Pokud srovnáváme Rosse Gellera a Teda Mosbyho, nabízí se jejich kariéra - zde je její běh téměř kopírován. Sice se oba profesně liší (Ross je paleontolog, Ted architekt), shodují se však v tom, že dokáží své kamarády velmi snadno unudit "zajímavými" informacemi o předmětu své práce. Zkrátka nikoho nezajímají poznatky o dinosaurech stejně jako o starých budovách. Je důležité poznamenat, kam se kariéra obou chlapů ubírala: z práce v kolektivu se oba dali na akademickou dráhu (vyučovali na VŠ), navíc je jim společné, že oba chodili se studentkami.

Ach ty ženy…

Zatímco Monica dokáže své kamarády vytočit svým putničkářstvím a organizovaností, Lily je zase obvykle terčem kritiky za moralizování a peskování svých blízkých. Podobnost zde není tak zřejmá, ale i tak je vidět. Navíc obě tvoří ženskou část "stálých párů" v obou seriálech, které se táhnou dlouhodobě a tvoří jistotu v neklidných vodách vztahů ostatních postav.

Role "přítelkyň"

Když se podíváme do pilotních epizod obou sitcomů, všimneme si, že zahrnovaly přidání nové postavy do zavedené party. Byly jimi Rachel a Robin, které se posléze staly terčem Amorova šípu. Po pár desítkách epizod se Rachel dala dohromady s Rossem stejně jako Robin s Tedem. Každá z nich se pak s oním chlapem rozešla. Aby toho nebylo málo, do obou se pak zamilovali vyhlášení sukničkáři: Robin s Barneym dokonce chodila, u Joeyho a Rachel došlo jen k rozpačitosti a polibku.

Vtípky a práce

Pod tímto titulkem se skrývají podobnosti Chandlera a Barneyho. Společné mají časté vtipkování a vymýšlení sarkastických poznámek. Dále je pro oba typické, že ostatní přátelé neznají náplň jejich práce. V případě Chandlera to pramení z její očividné nudnosti, Barney to zkrátka nechce říct. Stojí to ale za povšimnutí.

Další poznatky:

  • V HIMYM se otázka techniky "naked man" rozebírala v celé epizodě, u Přátel byla "naťuknuta" mimoděk: když si Joey myslel, že Moničino pozvání na limonádu bylo ve skutečnosti výzvou k sexu. Podobná situace taky v HIMYM nastala, když Robin zvala Barneyho, aby si k ní šel zahrát lodě.
  • Jak Phoebe, tak Marshall bývají konfrontováni kvůli svým názorům na nadpřirozeno. Zatímco Phoebe často rozpravuje o svých kontaktech s duchy, Marshalla zase nepřestávají fascinovat příběhy o Lochnesce, Yettim a podobně.
  • Rachel i Marshall měli dějovou linii, kde kvůli svým šéfům v práci.začali kouřit
  • Phoebe a Barney dlouho hledali , které nikdy nepoznali. A oba se dočkali.své otce
  • Rosse a Teda: Rossatron, T-Mos, Teddy Westside…"Cool přezdívky"
  • Oba seriály nakousnuly problematiku záložních partnerů. Ted s Robin se dohodli, že pokud jim bude 40 a budou svobodní, vezmou se. Přátelé zde byli předobrazem, kdy se v jedné epizodě tahle otázka řešila poměrně dost.
*serialzone.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.