Oscar: Zlatý odlesk životního úspěchu

24. ledna 2012 v 14:07 |  Zajímavosti
Americká Akademie filmových věd a umění dnes vyhlásí nominace na nejprestižnější filmové ceny - Oscary. Vítězové své sošky rytíře s mečem stojícího na podstavci z filmových cívek převezmou 26. února na slavnostním večeru v Los Angeles. Sošky ale vznikají daleko odtud - už 30 let je vyrábí chicagská firma R.S. Owens.
Společnost o 150 zaměstnancích získala kontrakt na výrobu Oscarů v roce 1982 a vytvořit jednu sošku jí trvá asi deset dní. "Teď jsme u čísla 3621," řekl agentuře AFP k počtu doposud vyrobených sošek ředitel firmy Scott Siegel. "Bude to první číslo nové várky Oscarů, kterou vyrobíme. To znamená, že dosud jich bylo vyrobeno 3620. Některé z nich má filmová akademie, ale většina byla rozdána," dodal.
Soška rytíře je vysoká 34 centimetrů a váží 3,85 kilogramu. Vyrábí se ze slitiny označované jako britannium, kterou tvoří z 93 procent cín, z pěti procent antimon a ze dvou procent měď. Slitina je známá svou hladkou strukturou a stříbřitým vzhledem.

24 karátové zlato
Britannium se ale pro Oscary nepoužívalo vždy. Za druhé světové války byl kovů i dalších materiálů nedostatek a filmová akademie si nemohla dovolit vyrábět z nich své trofeje. Sošky se proto tehdy vyráběly ze sádry a teprve po válce je akademie vyměnila za klasické kovové trofeje.
Když je soška z britannia vylitá, přichází na řadu úpravy drobných vad, především zbroušení vystupujících míst. "Další krok je leštění, po kterém se soška skutečně blyští a které odstraní všechny zbývající nedokonalosti," uvedl Jorge Marroquin, který výrobu Oscarů řídí. Po vyleštění přidají sošce pracovníci firmy R.S. Owens drahé kovy. Pomocí galvanizace se na ně postupně nanášejí vrstvy mědi, niklu, stříbra a nakonec 24 karátového zlata.
Podstavec sošky se vyrábí samostatně a je potažený černým niklem. Poté ho pracovníci chicagské firmy spojí se soškou a výslednou trofej pečlivě prozkoumají členové filmové akademie. Schválené sošky Oscarů se pak zabalí a letecky dopraví z Chicaga do Los Angeles. Poslední úpravou na soškách bude vyrytí jména jejího držitele - ovšem to bude známo až po otevření obálek.

*http://zeny.tiscali.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.